+(90) 532 468 42 31 info@softmedya.com.tr Türkiye / Bitlis

Google News Hakkında Nasıl Başvurulur

Türkiye’de haber sitesi kavramının çok ciddi anlamda yaygın hale gelmesi ile birlikte Google News kavramı da bir o kadar önem arz eder hale geldi. Arama motorları zaman içerisinde kendilerini her türlü web sitesini en ideal halde listeleyebilmek için geliştirdi. Google News, insanların en iyi haber sitelerine kolay yoldan ulaşması için büyük bir imkan haline geldi.

Peki Google News nedir? Nasıl kullanılır? Google News’e kolay yoldan girmenin yolları nelerdir? İşte tüm bu soruların yanıtlarını sektörün en deneyimlilerinden birisi Softmedya ekibi olarak sizlere vermek istiyoruz.

Google News Nedir?

Google arama motorunun zaman içerisinde getirdiği bir listeleme sistemidir. News sistemine başvuran haber siteleri, Google arama motoru tarafından en ince detayları ile incelenerek bu sisteme kayıt edilir. Google arama sonuçlarının üst kısmında yer alan HABERLER kısmında News kayıtlı siteler listelenir. Bu da doğrudan nitelikli hit kaynağı anlamına gelir.

Google News Avantajları Nelerdir?

Haber siteleriniz, sektörel anlamda çok ciddi bir rekabetin içerisinde yer alacak. Google News kayıtlı siteler her ne olursa olsun rekabette 5 – 6 adım daha önce olacak. Web sitenize getileri ise;

  1. Arama motoru üzerinden gelen nitelikli ziyaretçi (hit) artışı gözlemlenir.
  2. Google Adsense yerleşim kurallarına bağlı olarak gelirlerinizde artış olur.
  3. Ajanslardan, kurumlardan ya da sosyal yapılanmalardan reklam almanız kolaylaşır.
  4. Alexa değerleriniz global ve yerel olarak ciddi anlamda düşer.
  5. İndex hızınız hatırı sayılır şekilde artar.
  6. Otoriter diye tabir ettiğimiz Google VIP site sınıfına dahil olursunuz.
  7. Çok ciddi bir SPAM yapmadığınız sürece ceza alma riskiniz olmaz.
  8. Birçok siteye nazaran SEO yatırımını daha cüzi tutarsınız.
  9. Kısa zaman içerisinde marka olabilirsiniz.

Google News Başvurusu / Kayıt Nasıl Yapılır?

Google Haberler Yayıncı Merkezi bunun için özel bir başvuru sayfası oluşturmuştur. DMOZ sistemini bilenler iyi bilir. Kayıt esnasında vereceğiniz bilgiler çok önemlidir. Burada sizden istenen bilgileri en ince detayları ile paylaşın. Sitenizi tanıtırken Google News Yönergeleri içerisinde yer alan tüm bilgileri derinlemesine inceleyin. Bilgilerinizi eksiksiz bir şekilde doldurun ve yukarıdaki linke tıkladığınızda karşınıza çıkan doğrulama seçeneklerini de eksiksiz yapın. Başvuru formunu gönderdiğiniz andan itibaren 2 – 3 haftalık bir inceleme süreci içerisine gireceksiniz.